تحقیق در مورد زندگی حضرت سلیمان (ع)

حضرت سلیمان (ع) یکی از بزرگترین پیامبران تاریخ اسلام است که هم حکومتی بزرگ داشت و هم دارای مقام نبوت بود. در ادامه این تحقیق به زندگینامه حضرت سلیمان اشاره خواهد شد، معجزات آن حضرت بیان خواهد شد و توضیح خواهیم داد که چرا حضرت سلیمان (علیه‌السلام) به بهشت نرفت؟ و آیا این موضوع صحیح است یا خیر.

 

داستان زندگی حضرت سلیمان (علیه‌السلام)

حضرت سلیمان (علیه‌السلام) از پیامبران قوم بنی‌اسرائیل بود که در شهر بیت المقدس در شام حکومت می‌کرد. وی فرزند داوود نبی (علیه‌السلام) است و با ۱۱ واسطه به حضرت یعقوب (علیه‌السلام) می‌رسد. این پیامبر از بندگان خوب و محبوب خدا بود به نحوی که نامش هفده مرتبه در قرآن آمده است. سوره‌های بقره، نساء، انعام، انبیاء، نمل، سبا و ص به نام آن حضرت اشاره کرده‌اند.

خداوند متعال نعمت‌های زیادی به این پیامبر بخشید. از جمله آنها می‌توان به حکومت گسترده این پیامبر اشاره کرد. حضرت سلیمان (علیه‌السلام) از غرب تا شرق حکومت زمین، آسمان، رعد و برق، جن و انس، پرندگان و چرندگان و همه حیوانات را به عهده داشت. او زبان همه جانداران را می‌دانست و می‌توانست با آنان صحبت کند و به آنان فرمان دهد.

در متن تورات، خداوند وعده‌ای به حضرت داوود (علیه‌السلام) داده است: «وقتی تو بمیری و به اجدادت ملحق شوی، من یکی از پسرانت را وارث تاج و تخت تو می‌سازم و حکومت او را تثبیت می‌کنم. او همان کسی است که خانه‌ای برای من خواهد ساخت» در زمان حضرت سلیمان (علیه‌السلام) چنین معبدی ساخته شد. بعدها با خراب شدن این معبد، مکانی مقدس در آنجا ساخته شد که امروزه مسلمانان او را «مسجدالاقصی» می‌نامند.

داستان ملکه سبا

از مهمترین وقایع زندگی حضرت سلیمان (علیه‌السلام) داستان ملکه سبا می‌باشد. همانطور که اشاره شد، این پیامبر با پرندگان سخن می‌گفت. روزی هدهد غایب بود و پیامبر به دنبال او می‌گشت. زمانی که هدهد بازگشت به ایشان اطلاع می‌دهد که سرزمین جدیدی کشف کرده که بسیار ثروتمند هستند و بانویی بر آنها حکومت می‌کند. سلیمان نبی (علیه‌السلام) هدهد را نزد ملکه بلقیس می‌فرستد تا از او دعوت کند به دیدار ایشان برود. ملکه دعوت وی را می‌پذیرد و با هدایای گرانبهایی نزد پیامبر می‌رود. از آنجایی که ملکه بلقیس و مردمانش یکتاپرست نبودند، حضرت سلیمان (علیه‌السلام) آنها را به یکتاپرستی دعوت می‌کند. ملکه نیز با دیدن معجزات آن حضرت، به وی ایمان آورده و یکتاپرست می‌شود.

معجزات حضرت سلیمان (علیه‌السلام)

حضرت سلیمان از جانب خداوند اختیاراتی داشت که هیچ یک از پیامبران قبل و بعد از او چنین قدرتی نداشتند.

یکی از شگفت‌انگیزترین معجزات ثبت شده از زندگی حضرت سلیمان (علیه‌السلام) توانایی او در صحبت با پرندگان و حیوانات می‌باشد.

سلیمان (علیه‌السلام) علاوه بر توانایی خود در صحبت با حیوانات، دارای قدرت‌های ماوراء طبیعی دیگری از جمله توانایی کنترل جن و شیاطین و استفاده از آنها برای ساختن معابد و کاخ‌های خود بود. از برجسته‌ترین معجزاتی که در مورد سلیمان (علیه‌السلام) گفته شده، توانایی او در کنترل محیط بود. عوامل طبیعی مانند سیل و باد، رعد و برق همه تحت تسخیر آن پیامبر بودند و وی از این قدرت در جنگ‌ها و حکومت خود استفاده می‌کرد که در نتیجه از او رهبری قدرتمند و خردمند ساخته بود.

سلیمان (علیه‌السلام) از این معجزات و توانایی‌ها در اطاعت از خدا و خدمت به مردم استفاده می‌کرد. او معابد و کاخ‌های باشکوهی برای گسترش دین و عدالت ساخت. او در پادشاهی خود یک رهبر خردمند و عادل بود و برای تأمین رفاه و آرامش مردم خود تلاش می‌کرد.

سلیمان (علیه‌السلام) با همه این معجزات و توانایی‌ها با تواضع و تقوا زندگی می‌کرد. او به خدا ایمان داشت و در جهت گسترش یکتاپرستی تلاش‌های بسیاری کرد و زندگی سرشار از تواضع و بردباری داشت.

چرا حضرت سلیمان (علیه‌السلام) به بهشت نرفت؟

این جمله کاملاً اشتباه است. چرا که حضرت سلیمان (علیه‌السلام) از پیامبران مقرب درگاه الهی بوده که تا آخرین روز عمر خود با ایمان زندگی کرد و برای خدمت به خدا و خلق او در تلاش بود. اما در روایات آمده است که حضرت سلیمان (علیه‌السلام) آخرین پیامبری است که وارد بهشت می‌شود. در ادامه علت این موضوع شرح داده خواهد شد:

سلیمان نبی (علیه‌السلام) پیامبری بود که حکومت گسترده و قدرتی بی‌مانند داشت. وی یک قالی از جنس حریر و طلا داشت که جنیان آن را بافته بودند و حضرت هرجا که قصد رفتن داشت با سرعت از طریق این قالی می‌رفت. وی طلا و جواهرات زیادی داشت و ثروت او قابل شمارش نبود. این پیامبر صد فرسخ لشکر داشت که لشکریان او را آدمیان، جنیان، پرندگان و حیوانات دیگر تشکیل می‌دادند. در آشپزخانه آن پیامبر روزانه هزاران غذا طبخ می‌شد تا نیازمندان و فقرا را سیر کند.

با همه این ثروت و قدرتی که این پیامبر داشت، هیچ‌گاه فریب دنیا را نخورد و همیشه رضایت پروردگار را در نظر داشت. این موضوع که حضرت (علیه‌السلام) آخرین پیامبری است که به بهشت می‌رود، به دلیل ثروت بی‌نهایت او بود. از آنجایی که پر کاهی در قیامت بی‌حساب و کتاب باقی نمی‌ماند، تمام اموال و ثروت این پیامبر نیز باید در قیامت حسابرسی شوند. پس به دلیل طولانی شدن حسابرسی دارایی‌های این پیامبر، حضرت سلیمان (علیه‌السلام) آخرین پیامبری است که قدم در بهشت می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *