اختراع شگفت‌انگیز دانشمند ایرانی در آمریکا/ پانسمان نابودگر باکتری بدون آنتی‌بیوتیک

اختراع شگفت‌انگیز دانشمند ایرانی در آمریکا/ پانسمان نابودگر باکتری بدون آنتی‌بیوتیک

زخم‌های عفونی قطعا چیز خوبی نیستند، تکثیر باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک نیز که به دلیل استفاده بیش از حد از داروهای آنتی‌بیوتیکی رخ می‌دهد، خوب نیست. اینجاست که نوع جدیدی از بانداژ پنبه‌ای وارد می‌شود که قادر است میکروب‌ها را بدون استفاده از آنتی‌بیوتیک از بین ببرد.

به نقل از ایسنا، این باند که توسط محسن علیشاهی و همکارانش در دانشگاه کرنل(Cornell) ساخته شده است، دارای ترکیبی آلی به نام لاوسون(lawsone) معروف به اسید هنوتانیک است.

این ماده به طور طبیعی در برگ‌های حنا وجود دارد و به خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد میکروبی خود شناخته شده است. با این حال، به دلیل ماهیت آبگریز آن، نمی‌توان آن را به راحتی با محلول مایع مخلوط کرد و در آن معلق می‌ماند. این امر فراهمی زیستی آن را محدود می‌کند و از جذب آن توسط بدن جلوگیری می‌کند.

دانشمندان به منظور تغییر آن، لاوسون را با سیکلودکسترین‌ها ترکیب کردند که کربوهیدرات‌هایی هستند که دارای یک حفره داخلی توخالی همراه با سطح بیرونی آبدوست (جاذب آب) هستند. بنابراین مولکول‌های لاوسون با پنهان شدن داخل مولکول‌های سیکلودکسترین توانستند به طور کامل در یک محلول مایع مخلوط شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *